W bilansie inaczej niż w podatkach
O tym, jak amortyzować składniki majątku w księgach handlowych, decyduje ustawa o rachunkowości (dalej uor). Ponieważ przyjęte w niej zasady różnią się od reguł określonych w ustawach podatkowych, amortyzacja bilansowa może nie pokrywać się z odpisami dokonywanymi dla celów podatkowych.
Podstawowe różnice dotyczą zasad zaliczania składników majątku do środków trwałych, reguł ustalania ich wartości początkowej oraz metod i stawek amortyzacji.
Co do środków trwałychŚrodki trwałe to, zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 15 uor, rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki. Podatnik powinien sprawować nad nimi kontrolę i zakładać, że uzyska w przyszłości korzyści ekonomiczne. Do środków trwałych zalicza się w szczególności:
1)nieruchomości - w tym grunty, prawo użytkowania wieczystego gruntu, budowle (w tym obiekty inżynierii lądowej i wodnej) oraz budynki, a także będące odrębną własnością lokale, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz spółdzielcze prawo do lokalu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta