Sąd powinien badać także treść interpretacji
Dla przedsiębiorców wiążąca moc interpretacji miała stać się skutecznym instrumentem gwarantującym pewność konsekwencji podatkowych podejmowanych przez nich działań. Interpretacje cieszą się powodzeniem także dlatego, że zapewniono im dwuinstancyjność i sądową kontrolę.
Wydawane są już pierwsze wyroki, a tak naprawdę nie wiadomo, co można skarżyć. Czy podatnik może zakwestionować treść wydanej interpretacji, czy tylko to, że wadliwa była procedura wydania interpretacji? A to zasadnicza różnica. Cóż bowiem podatnikowi z prawa do poddania interpretacji kontroli sądu, jeśli ten nie mógłby stwierdzać, iż organy podatkowe błędnie zastosowały normę prawną do konkretnego stanu faktycznego lub też dokonały błędnej wykładni?
Orzecznictwo wojewódzkich sądów administracyjnych z ostatnich miesięcy wskazuje, iż zarysowały się wyraźnie dwa przeciwstawne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta