Musi być własne i przydatne
Przede wszystkim musimy być jej właścicielem
PRZYKŁADPan Kowalski prowadzi firmę handlową. Na jej potrzeby wykorzystuje samochód osobowy, będący własnością jego ojca. Podstawą korzystania z pojazdu jest umowa użyczenia. Pan Kowalski może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z jego eksploatacją (do wysokości wynikającej z ewidencji przebiegu pojazdu). Nie może jednak amortyzować auta, ponieważ nadal pozostaje ono własnością jego ojca. Nie wystarczy więc, że wykorzystujemy daną rzecz na potrzeby firmy.
§Jak podkreślił Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 9 stycznia 2001 r. (sygn. III SA 2838/99): "Fakt, że posiadanie ma niewątpliwie dla posiadacza wartość majątkową, nie oznacza, że z tego tytułu przysługuje mu prawo dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Dopuszczenie możliwości dokonywania odpisów amortyzacyjnych przez posiadacza powodowałoby, że ten sam środek trwały mógłby być dwukrotnie amortyzowany, raz przez posiadacza i raz przez właściciela. Nie jest bowiem możliwe przyjęcie założenia, że dokonywanie odpisów przez posiadacza wyklucza dokonywanie tych odpisów przez właściciela, a tylko w takiej sytuacji można...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta