CZYTELNICY PYTAJĄ, dF ODPOWIADA
Teść był wspólnikiem spółki jawnej. Niedawno nagle zmarł. Jego wolą był przekazanie udziału w firmie wnukowi, a mojemu synowi, ale nie pozostawił testamentu. Oprócz wnuka (jego ojciec zmarł przed 5 laty) spadkobierczynią teścia jest jego córka. Ona zgadza się, by jej bratanek, a mój syn, przyjął udział w firmie po zmarłym, ale w zamian za spłaty. Czy takie przejęcie jest możliwe?
Tak, ale pod warunkiem, że umowa spółki albo umowa później zawarta przez wspólników:
- stanowi, iż prawa, jakie miał zmarły wspólnik, służą wszystkim spadkobiercom wspólnie, i
- nie zawiera co do tego żadnych szczególnych postanowień, np. że spółka może trwać tylko z udziałem wskazanego spadkobiercy.
Jeśli warunki te są spełnione, to zgodnie z art. 60 kodeksu spółek handlowych wspólnicy powinni wskazać do wykonywania tych praw jedną osobę, ale też będącą spadkobiercą. Może być nią wnuk zmarłego wspólnika.
Innymi słowy trzeba ustalić, jaka jest umowa wspólników. Zasadniczo bowiem śmierć wspólnika powoduje rozwiązanie spółki jawnej (art. 58 pkt 4 k.s.h.), z tym że może ona trwać pomiędzy pozostałymi wspólnikami (art. 64 k.s.h.)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta