Nie tylko interpretacje
Orzeczenia wstępne wydawane przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości na wniosek sądów krajowych mogą dotyczyć nie tylko interpretacji, ale także ważności prawa wspólnotowego.
Uwagę najczęściej przykuwa orzeczenie wstępne dotyczące interpretacji, natomiast wyrok w sprawie ważności schodzi na dalszy plan. Niesłusznie, gdyż - po pierwsze - sąd polski może zostać skonfrontowany także z istotnymi pytaniami dotyczącymi ważności prawa wspólnotowego oraz - po drugie - to w wypadku ważności treść art. 234 traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (podawane przepisy oznaczają TWE) została w sposób kreatywny uzupełniona przez orzecznictwo Trybunału.
Wyłączna jurysdykcjaZgodnie z art. 234 orzekanie o ważności prawa wspólnotowego należy do wyłącznej jurysdykcji Trybunału. Sytuacja jest stosunkowo prosta, gdy chodzi o orzeczenia pozytywne, w których Trybunał posługuje się standardową formułą: "postępowanie nie ujawniło żadnych okoliczności, które mogłyby prowadzić do wniosku o nieważności wspólnotowego aktu prawnego". Orzeczenie pozytywne wydać może także sąd krajowy. Potwierdza ono ważność kwestionowanego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta