Jaki podatek od umowy cesji wierzytelności
Moim zdaniem nie mają racji. Podatek od czynności cywilnoprawnych (dalej: PCC) oraz podatek VAT niekiedy obejmują te same czynności. Aby uniknąć podwójnego opodatkowania, w art. 2 pkt 4 ustawy o PCC wprowadzono zasadę, że jeżeli jedna ze stron z tytułu dokonania czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona - czynność ta jest wyłączona z PCC (wyjątek dotyczy zwolnionych z VAT umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego, które zawsze podlegają PCC). Wyłączenie skutkuje tym, że obowiązek podatkowy w PCC w ogóle nie powstaje, u żadnej ze stron czynności.
Kto jest podatnikiem...Aby zastosować wyłączenie z PCC, trzeba przede wszystkim ustalić, czy dana czynność podlega VAT. Usługa cesji wierzytelności jest na gruncie VAT zaliczana do usług pośrednictwa finansowego, które co do zasady (na mocy art. 43 ust. 1 w związku z poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy o VAT) są zwolnione przedmiotowo z VAT. Ze zwolnienia tego wyłączone są niektóre usługi zbliżone do cesji wierzytelności (np. faktoringu, por. pkt 5 w poz. 3...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta