Jak teraz wybierzesz, tak będziesz miał na starość
Choć od startu otwartych funduszy emerytalnych (OFE) minęło właśnie 7 lat, wiele osób wciąż nie pamięta, że zapisanie się do OFE jest obowiązkowe (regulują to przepisy ustawy). Poza tym od tego, w którym funduszu odkładamy pieniądze na emeryturę, będzie zależeć wysokość naszego przyszłego świadczenia. Tak więc wybór funduszu, który efektywnie pomnaża pieniądze, jest rzeczą bardzo ważną.
Do OFE powinny przystąpić wszystkie osoby, które rozpoczynają pracę. Teoretycznie mają na to siedem dni od podpisania umowy z zakładem pracy. Jeśli tego nie zrobią, dostaną pismo z ZUS. Dwa razy w roku ZUS przypomina bowiem wszystkim pracownikom, których składki na ubezpieczenia społeczne zaczął otrzymywać, że muszą zapisać się do OFE (jak pamiętamy, ZUS przekazuje 7,3 proc. wynagrodzenia do otwartego funduszu emerytalnego).
Im dłużej zwlekamy z decyzją o wyborze OFE, tym dłużej nasze składki leżą na koncie w ZUS i nie są przez fundusz inwestowane. W naszym interesie leży więc, aby wybrać fundusz jak najszybciej. I warto zrobić to samemu....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta