Jeśli błyskawicznie, to będzie bardzo drogo
Przez wiele lat najpopularniejszą formą przesyłania pieniędzy był przekaz pocztowy. Po prostu zlecaliśmy poczcie wypłacenie określonej kwoty osobie wymienionej w adresie przekazu.
Przekazy takie można nadawać w każdej placówce pocztowej, a na terenach wiejskich lub o rozproszonej zabudowie również u listonosza. Trzeba jednak pamiętać, że ten ostatni nie może przyjmować kwot powyżej 2,8 tys. zł; przesłanie większej sumy można zlecić tylko osobiście w placówce.
Wadą tej usługi jest dość długi czas oczekiwania na pieniądze - od 3 do 4 dni na terenie kraju. Przekazy mogą być nadawane ze świadczeniami dodatkowymi, takimi jak potwierdzenie odbioru czy wypłata na poczcie kwoty przekazu nadanego na poste restante.
Opłata za przesłanie pieniędzy w kraju wynosi 1 proc. przekazywanej kwoty plus 4,70 zł. Za potwierdzenie odbioru, bez względu na sumę, poczta pobierze 1,90 zł. Środki mogą być doręczone lub wypłacone zarówno adresatowi, jak i przedstawicielom ustawowym i pełnomocnikom. Jeśli osoby te nie będą mogły podjąć gotówki, kwotę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta