Atom lepszy od węgla, ale bardziej kontrowersyjny
Finlandia zadecydowała właśnie o budowie piątego reaktora jądrowego. To pierwsza tak odważna decyzja w Unii od 1991 roku.
Kto pójdzie w ślady Finlandii- W Unii musi odbyć się otwarta, uczciwa debata na temat energii jądrowej - mówi Ferran Tarradellas Espuny, rzecznik komisarza ds. energii. Podkreśla, że decyzja w tej sprawie należy do państw członkowskich. Ale Komisja zwraca uwagę na korzyści płynące z energii nuklearnej, m.in. czyste środowisko czy stabilność dostaw. - W Unii Europejskiej szybko zmieniają się nastroje. Myślę, że coraz więcej krajów zacznie budować elektrownie jądrowe - mówi "Rz" Derek Taylor, doradca Komisji Europejskiej ds. energetyki.
O postawieniu kolejnego, trzeciego reaktora w Flamanville myślą Francuzi. Byłaby to już 60. elektrownia jądrowa w ich kraju. Na świecie więcej reaktorów - ponad 100 - jest tylko w USA. Również w Wielkiej Brytanii Tony Blair promuje pomysł budowy reaktorów nowej generacji. Natomiast litewski Ignalin będzie miał nowoczesny reaktor, który zapewni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta