Bohaterowie dramatu
Tadeusz Komorowski
Tadeusz Komorowski ps. Bór (1895 - 1966). Dowódca Armii Krajowej urodził się w Chorobrowie na dawnych Kresach Wschodnich. Do gimnazjum chodził we Lwowie, a po maturze w 1913 r. wstąpił do Akademii Wojskowej w Wiedniu. I wojnę spędził w wojsku austriackim na frontach rosyjskim i włoskim. W 1918 r. był już w armii polskiej, w pułkach kawaleryjskich. W 1920 r. brał udział w wielkiej bitwie kawaleryjskiej pod Komarowem, w której polscy ułani rozbili i zmusili do ucieczki Armię Konną Budionnego. Rotmistrz Komorowski został wówczas ranny. W 1924 r. startował na olimpiadzie w Paryżu we wszechstronnym konkursie koniawierzchowego (zajął 26. miejsce). Jego międzywojenna służba wojskowa cechowała się ciągłymi przenosinami z pułku do pułku, z jednej szkoły kawaleryjskiej do drugiej. Przed olimpiadą w 1936 r. w Berlinie został odkomenderowany do kierowania kadrą przyszłych olimpijczyków. Jego drużyna zdobyła srebrny medal.
We wrześniu 1939 r. wraz ze swymi ułanami osłaniał Wisłę. Po zakończeniu kampanii znalazł się w Krakowie, gdzie natychmiast rozpoczął działalność konspiracyjną. W maju 1940 r. został generałem brygady. Był komendantem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta