Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bohaterowie dramatu

29 lipca 2006 | Polski oręż | LC
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Bohaterowie dramatu WÓDZ I OLIMPIJCZYK

Tadeusz Komorowski

Tadeusz Komorowski ps. Bór (1895 - 1966). Dowódca Armii Krajowej urodził się w Chorobrowie na dawnych Kresach Wschodnich. Do gimnazjum chodził we Lwowie, a po maturze w 1913 r. wstąpił do Akademii Wojskowej w Wiedniu. I wojnę spędził w wojsku austriackim na frontach rosyjskim i włoskim. W 1918 r. był już w armii polskiej, w pułkach kawaleryjskich. W 1920 r. brał udział w wielkiej bitwie kawaleryjskiej pod Komarowem, w której polscy ułani rozbili i zmusili do ucieczki Armię Konną Budionnego. Rotmistrz Komorowski został wówczas ranny. W 1924 r. startował na olimpiadzie w Paryżu we wszechstronnym konkursie koniawierzchowego (zajął 26. miejsce). Jego międzywojenna służba wojskowa cechowała się ciągłymi przenosinami z pułku do pułku, z jednej szkoły kawaleryjskiej do drugiej. Przed olimpiadą w 1936 r. w Berlinie został odkomenderowany do kierowania kadrą przyszłych olimpijczyków. Jego drużyna zdobyła srebrny medal.

We wrześniu 1939 r. wraz ze swymi ułanami osłaniał Wisłę. Po zakończeniu kampanii znalazł się w Krakowie, gdzie natychmiast rozpoczął działalność konspiracyjną. W maju 1940 r. został generałem brygady. Był komendantem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3902

Spis treści
Zamów abonament