Grzech absolutnej czystości
Tragedie i dramaty ludzkie, jakie wyłaniają się z archiwów IPN, pokazują, że od piekła lub nieba odgradza nas tylko życie - rzecz najkruchsza w świecie. Życie ks. prof. Michała Czajkowskiego jest potwierdzeniem tej tezy. Czy można pomóc człowiekowi w takiej sytuacji? W wymiarze publicznym, po odkryciu najgłębiej skrywanych słabości i zdrad, człowiek staje się żywym trupem, bo nieszczęście odgradza bardziej niż wrogość. Jest to jednak nasz bliźni, a dla mnie nade wszystko brat w kapłaństwie. Jak zatem pogodzić odpowiedzialność za przeszłość i potrzebę zadośćuczynienia z poczuciem sprawiedliwości, ale i miłosierdzia?
Spojrzenie na ZacheuszaJan Paweł II, mówiąc o wyznaniu win, pojednaniu, przebaczeniu i pokucie przywoływał scenę spotkania Jezusa z celnikiem Zacheuszem; nazywał ją "biblijną ikoną". Oto Jezus i Zacheusz spotykają się, po ludzku rzecz biorąc, przypadkowo. Zbawiciel przybywa do Jerycha, a grzesznik Zacheusz wspina się na sykomorę, żeby Go zobaczyć. "Zacheuszu, zejdź prędko, albowiem dziś muszę się zatrzymać w twoim domu" - mówił Jezus, który spotkał się z nim wzrokiem. Benedykt XVI zaś przypomniał nam w maju...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta