Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Arsenał minionego wieku

29 lipca 2006 | Polski oręż | MM
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Arsenał minionego wieku Kwestia wyekwipowania w broń oddziałów partyzanckich i garnizonów miejskich stanowiła najistotniejszy problem polskich organizacji podziemnych w czasie całej okupacji. Samochód pancerny „Kubuś” Katapulta i miotana przez nią butelka z płynem zapalającym Pistolet maszynowy Błyskawica produkcji konspiracyjnej Sidolówka - granat konspiracyjnej produkcji

W pierwszej kolejności sięgnięto po uzbrojenie schowane przez polskich żołnierzy podczas kampanii wrześniowej. Duże jego ilości znajdowały się przede wszystkim na terenach pobojowisk Lubelszczyzny. W wielu wypadkach jednak stan owej wydobytej z ziemi broni powodował, iż nie nadawała się już do użytku, ponadto przeważały długie karabiny piechoty - najmniej przydatne w wojnie nieregularnej. Istotnym więc uzupełnieniem stała się broń zdobywana na wrogu. Ceniono zwłaszcza broń maszynową, w tym niemieckie peemy MP40 - popularnie nazywane schmeisserami. Z czasem pojawiło się kolejne źródło pozyskiwania sprzętu bojowego: alianckie zrzuty. W zasobnikach dostarczanych Armii Krajowej przez zachodnich sojuszników znajdowała się broń angielska i amerykańska, m.in. peemy Sten i Thompson, pistolety Colt, granatniki PIAT. Komunistyczna Armia Ludowa otrzymywała z ZSRR broń radziecką, głównie pistolety maszynowe PPSz 41 (pepesza), rusznice ppanc. i duże ilości materiałów wybuchowych do niszczenia linii kolejowych.

GRANATY I...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3902

Spis treści
Zamów abonament