Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Samobójstwo kultury

29 lipca 2006 | Plus Minus | NR
źródło: Nieznane

ETYKA I ESTETYKA Z Antonim Liberą rozmawia Janusz R. Kowalczyk Samobójstwo kultury Powtarza się syndrom rewolucji marksistowskiej: pod szyldem nowoczesności i postępu promuje się łatwiznę i tandetę; pod hasłami równości i sprawiedliwości winduje się miernoty Na teatr zawsze patrzę przez pryzmat literatury— mówi Antoni Libera (c) MARCIN ŁOBACZEWSKI Rz: Jako tłumacz, interpretator i reżyser, który większość twórczego życia poświęcił Samuelowi Beckettowi, nie ma pan wyrzutów sumienia - jak Krapp, bohater "Ostatniej taśmy" - że niekoniecznie słusznie pokierował swym losem?

Antoni Libera : Wręcz przeciwnie. To, że dość wcześnie zainteresowałem się tym pisarzem, a następnie na różne sposoby zajmowałem się nim przez lata, poczytuję sobie za jeden z najcelniejszych wyborów w moim życiu. Po pierwsze, sam bardzo wiele nauczyłem się dzięki temu. A po drugie, przyswajając polszczyźnie - w jednolity sposób - sporą część dorobku tego pisarza i opatrując ją komentarzami, wykonałem, jak mi się wydaje, pożyteczną robotę. Moim zdaniem Beckett jest jednym z ostatnich gigantów literatury, artystą na miarę Dantego czy Szekspira. Poświęcenie się jego twórczości nie może prowadzić do poczucia straconego czasu i wyrzutów sumienia, może tylko wzbogacić. No, a poza tym nie zajmowałem się wyłącznie nim. Tłumaczyłem również innych autorów i pisałem o innych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3902

Spis treści
Zamów abonament