Minęło 5 lat, lecz korekta nadal jest możliwa
Chociaż przepisy podatkowe nie określają terminów wystawiania faktur korygujących, to można spotkać się z poglądem, że wystawiać je można wyłącznie do czasu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Moim zdaniem teza ta jest błędna.
Nie ma ograniczeńOrgany podatkowe mają obowiązek działania na podstawie i w granicach przepisów prawa. Obowiązek ten jest tak ważny, że ustawodawca nie ograniczył się do umieszczenia go w art. 7 konstytucji, ale dla pewności powtórzył także w art. 120 ordynacji podatkowej.
Przepisy te określają ramy uprawnień organów podatkowych zgodnie z zasadą, że co nie jest wyraźnie dozwolone, jest organowi podatkowemu zabronione.
Dla podatnika oznacza to ponadto, że w demokratycznym państwie prawnym może on żądać od organu podatkowego, odmawiającego mu prawa do określonego działania, podania podstawy prawnej takiej odmowy.
Przechodząc do konkretów. Nie istnieje żaden przepis, który ograniczałby w czasie możliwość wystawienia przez podatnika faktury korygującej. Co więcej, potwierdzają to nawet urzędy skarbowe w interpretacjach dostępnych na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta