Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rezerwy walutowe mamy w sam raz

31 sierpnia 2006 | Ekonomia | GW
źródło: Nieznane

Żeby chronić wymienialność złotego, zapewnić płynność operacji zagranicznych i gwarantować wypłacalność gospodarki, trzeba mieć pieniądze Rezerwy walutowe mamy w sam raz Tworzenie rezerw walutowych było możliwe po uregulowaniu kwestii zadłużenia zagranicznego GRZEGORZ WÓJTOWICZ

Długa i niezwykle ciekawa historia monetarna Polski dostarcza wielu powodów do stwierdzenia, że - z czym jak z czym - ale z rezerwami monetarnymi bardzo często mieliśmy kłopoty.

Pierwsze nasze monety, srebrne denary, miały na przełomie X i XI wieku sporą zawartość kruszcu. W miarę upływu czasu pieniądz ulegał "zepsuciu". W końcu XIII wieku denar stał się miniaturą pierwowzoru: był to właściwie denarek. Zawierał pięć razy mniej srebra niż denary pierwszych Piastów.

Potem przez dwa kolejne stulecia główną jednostką pieniężną był grosz. Na ziemiach polskich posługiwano się groszem czeskim. Co prawda Kazimierz Wielki, słusznie uważany za lidera średniowiecznej przedsiębiorczości, próbował produkować własne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3929

Spis treści

Gorące rozmowy

Zamów abonament