Wydatki na proces też są kosztem działalności
W sądzie bronimy interesów firmy, bez względu na to, czy występujemy jako wierzyciel, czy dłużnik. Ale tylko w pierwszym wypadku wydatki procesowe możemy bez obaw zaliczyć do kosztów podatkowych.
Gdy dochodzimy swojegoNie ma bowiem wątpliwości, że wydatki związane z dochodzeniem roszczeń są kosztami związanymi z działalnością. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 23 czerwca 1999 r. (I SA/Gd 1238/97). Tego związku nie kwestionują też organy podatkowe. Przykładowo Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź Bałuty w interpretacji z 26 marca br. (I USB II/423/3/06) uznał, że "podejmowane przez podatnika działania w postaci wynajęcia firmy windykacyjnej, skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego i poniesienie z tego tytułu kosztów procesowych było uzasadnione i celowe. Wydatki te zostały poniesione dla ochrony interesów prawnych podatnika i zmierzały do odzyskania należnych mu pieniędzy".
Gdy się bronimyInaczej jest wtedy, gdy bronimy się przed roszczeniami wierzyciela. Ministerstwo Finansów twierdzi bowiem, że poniesione w związku z tym wydatki nie są podatkowym kosztem. Pogląd ten przedstawiło w 1995 r., ale...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta