Wzgórze ośmiu tysiącleci
Wykopaliska prowadzone są w miejscowości Zagórzyce w powiecie Kazimierza Wielka. Kierują nimi Michał Grygiel i Jacek Pikulski. Pierwsza osada powstała tam w VI tysiącleciu przed naszą erą - jeszcze w epoce kamienia. Ostatnia już w średniowieczu, w XII wieku. Wznosili je ludzie z różnych plemion i kultur. Kolejne warstwy osadnicze są bardzo czytelne, nieprzemieszane ze sobą - a to w archeologii należy do rzadkości.
Niezwykła sekwencjaArcheologom udaje się w Zagórzycach czytać w ziemi jak w księdze. Najpierw na małopolskim wzgórzu osiedli pierwsi rolnicy, którzy przybyli na nasze ziemie przez przełęcze karpackie (gleba jest tam bardzo żyzna, lessowa). Naśladowali w glinie naczynia z tykw, zdobili je charakterystycznymi rytymi wstęgami - stąd nazwa kultura ceramiki wstęgowej rytej. Było to 5200 lat p.n.e. Czemu opuścili to miejsce - nie wiadomo.
Pozostawało ono bezludne do czasu, gdy zajęli je ludzie łączeni przez badaczy z rolniczą kulturą pucharów lejowatych - nazwa stąd, że ich naczynia miały charakterystyczny kształt, naśladowały w glinie garnki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta