Rób zdjęcia i negocjuj
Zazwyczaj jest tak: gdy prywatna nieruchomość jest niezbędna do budowy drogi, kanalizacji czy ujęcia wody, gmina najpierw proponuje właścicielowi odkupienie nieruchomości. Rokowania te może prowadzić starosta, wójt, burmistrz lub nawet prezydent miasta z właścicielem, użytkownikiem wieczystym lub osobą, której przysługuje do nieruchomości ograniczone prawo rzeczowe. Przesłanie zawiadomienia o zamiarze wywłaszczenia stanowi rozpoczęcie rokowań.
- Jeżeli rokowania nie zostaną podjęte, mogą być uznane przez sąd lub inny organ odwoławczy za nieważne, gdy właściciel nieruchomości będzie się odwoływać od decyzji wywłaszczeniowej - mówi Bogusław Nowakowski, radca prawny z Kancelarii Prawno-Windykacyjnej Legista.
Jak zabierająJeśli rokowania zakończą się fiaskiem, czyli nie doprowadzą do zawarcia umowy, najdalej w ciągu dwóch miesięcy od ich zakończenia właściciela nieruchomości, który nie chce jej odsprzedać, czeka postępowanie wywłaszczeniowe. Rozpoczęcie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta