Jeśli masz kłopoty, zmniejsz zobowiązania
Nie każdemu jednak pójdzie łatwo. Po pierwsze dlatego, że - by pozbyć się tych uciążliwości - trzeba załatwić pewne formalności. Głównie skorygować prawo zakładowe, co nie zawsze okazuje się łatwe. Po drugie: przywilej ten pozostaje poza zasięgiem jednostek budżetowych, ich gospodarstw pomocniczych oraz zakładów budżetowych.
Im liczniejsza załoga, tym większa przeszkodaNajwięcej przeszkód piętrzy się przed pracodawcami zatrudniającymi 1 stycznia minimum 20 osób w przeliczeniu na pełne etaty. Przepisy o świadczeniach urlopowych w ogóle ich nie dotyczą. A skoro tak, to mogą one jedynie albo odstąpić od funduszu, albo zredukować odpisy. W tym celu zmieniają przepisy wewnątrzzakładowe, czyli układ zbiorowy lub regulamin wynagradzania.
Trudniej będzie firmom objętym układem zbiorowym, gdyż jego modyfikacja wymaga zgody wszystkich reprezentatywnych zakładowych organizacji związkowych. Zmianę regulaminu wynagradzania też trzeba uzgodnić ze związkami. Oznacza to, że procedura uzgodnień ma się zakończyć akceptacją obu stron, a związki muszą swoją wolę wyrazić na piśmie.
Potwierdzają to liczne wyroki Sądu Najwyższego, m.in. z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta