Niewiele zapłacisz fiskusowi
Odpisy i zwiększenia, które w rozumieniu przepisów o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych obciążają koszty działalności pracodawcy, stanowią koszt uzyskania przychodu, gdy równowartość tych odpisów i zwiększeń została faktycznie wpłacona na rachunek funduszu.
Koszty działalności obciążają zaś, zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o funduszu socjalnym, odpisy, zwiększenia, o których mowa w art. 3 - 5 i 6a tej ustawy, oraz kwoty wypłacanych świadczeń urlopowych. Te właśnie przepisy decydują, co jest kosztem pracodawcy, a jakie ewentualne inne wydatki związane z tworzeniem ZFŚS nie mogą obciążyć jego kosztów. Tak więc np. u pracodawców, którzy 1 stycznia danego roku zatrudniają ponad 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, wysokość odpisu może dowolnie kształtować układ zbiorowy pracy. W konsekwencji będzie on decydować o tym, jakie odpisy dokonane i przekazane przez pracodawcę na fundusz są jego kosztem.
Prawo do zaliczenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta