Próba dla szkoły i polityki
W jednym z pierwszych przemówień społecznych swego pontyfikatu, skierowanym do Latynosów, Jan Paweł II określił kryterium postępu społecznego. Doceniając sprawy bezpieczeństwa narodowego i rozwoju gospodarczego, podkreślił jednak, że najważniejszą sprawą jest obywatelskość. Prawdziwy postęp ma miejsce wtedy, gdy obywatelom poszerzają się możliwości decydowania o losie własnym i losie społeczności. Ta istotna zasada życia społecznego wymaga wszakże, aby wychowanie rodzinne, szkolne i społeczne przygotowywało do korzystania z tych możliwości oraz do odpowiedzialności za siebie i innych. Ludzie bowiem mogą nie chcieć lub nie potrafić być obywatelami.
Społeczeństwo obywatelskie dostatecznie zdolne do działań i odpowiedzialności tworzy się przez pokolenia. Amerykański politolog Robert Putnam ukazał to w swym pomnikowym dziele o rozwoju demokracji we Włoszech, pisząc o różnicach między Północą a Południem, mimo że w całym kraju obowiązują te same...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta