Reformatorzy i spóźnialscy
Co więcej, pogłębiały się różnice między ośmioma krajami należącymi do Unii Europejskiej i pozostałymi państwami regionu.
O skali tych różnic świadczy poziom dochodu narodowego na mieszkańca (według parytetu siły nabywczej, czyli z uwzględnieniem poziomu cen):
• w Tadżykistanie - 1160 dolarów,
• w Słowenii - 20 800 USD. Różnice są także w tempie rozwoju gospodarczego, zwłaszcza w dłuższym okresie. Jeśli za punkt wyjścia wziąć wielkość PKB w 1989 roku, przez szesnaście lat ówczesny jego poziom osiągnęło 13 z 27 państw. Przede wszystkim - nowi członkowie UE, oprócz Litwy i Łotwy.
Nie ma recepty na wzrostChoć więc w 2005 roku unijna "8" łącznie rozwijała się wolniej niż kraje Europy Południowo-Wschodniej oraz Wspólnoty Niepodległych Państw (patrz wykres), jej ogólna sytuacja ekonomiczna była o wiele lepsza niż reszty regionu. Między innymi dlatego, że w nowych państwach UE reformy strukturalne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta