Są wątpliwości wokół umowy deweloperskiej
Praktycznie na żadne z tych pytań nie da się dziś jednoznacznie odpowiedzieć. Spróbujmy jednak krótko omówić wątpliwości i kontrowersje, jakie wiążą się z umową deweloperską.
Umowa deweloperska to umowa, na mocy której deweloper zobowiązuje się do wybudowania i przeniesienia własności lokalu mieszkalnego, użytkowego lub domu jednorodzinnego w zamian za zapłatę ceny.
CZY TO UMOWA PRZEDWSTĘPNA?W wyroku z 9 lipca 2003 r. (sygn. IVCKN305/01) Sąd Najwyższy uznał, że tzw. umowa deweloperska (zawarta w zwykłej formie pisemnej) nie jest umową przedwstępną.
W praktyce mogłoby to oznaczać, że kontrahent dewelopera (w większości wypadków konsument) mógł w razie niewykonania zobowiązania przez dewelopera domagać się naprawienia całej poniesionej szkody (np. różnicy w cenie).
Co innego, gdyby była to umowa przedwstępna; wówczas odpowiedzialność ogranicza się w zasadzie do kosztów, jakie zostały poniesione w związku z zawarciem umowy przedwstępnej (np. opinia prawna, utracony zarobek podczas negocjacji).
Trudno jednak bez zastrzeżeń podzielić pogląd Sądu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta