Kiedy cena jest rażąco niska
Zgodnie z art. 89 ust. 1 pkt 4 prawa zamówień publicznych oferty, które zawierają rażąco niską cenę w stosunku do przedmiotu zamówienia, muszą zostać odrzucone. Problem polega na tym, że przepisy nie wyjaśniają, jak rozumieć rażąco niską cenę. Nie precyzują też, z czym porównywać cenę zaproponowaną przez wykonawcę. Czy z ofertami konkurencyjnych firm, czy z szacowaną wartością zamówienia, czy może z ceną, jaką wcześniej zamawiający płacił za realizację tego samego zlecenia?
Z czym porównywaćW orzecznictwie arbitrów przyjął się pogląd, że przez cenę rażąco niską należy rozumieć cenę nierealistyczną, za którą wykonanie zamówienia nie jest możliwe. Do czego jednak zamawiający powinien się odnosić? Wydaje się, że przede wszystkim do wartości zamówienia. Jeśli została ona oszacowana z należytą starannością, to powinna mniej więcej oddawać ceny rynkowe za wykonanie zamówienia. Gdy więc zaproponowana w ofercie cena jest znacznie niższa od oszacowanej wartości, to zamawiający powinien nabrać podejrzeń, czy nie jest zaniżona.
Wyznacznikiem mogą też być (choć nie muszą) ceny zaproponowane przez innych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta