Sposoby na nieuczciwego dłużnika
Doświadczył tego jeden z czytelników DOBREJ FIRMY. Jego wierzytelność w wysokości 500 tys. zł została zasądzona przez sąd. Po wszczęciu egzekucji podpisał z dłużnikiem ugodę przewidującą spłatę zadłużenia w 15 miesięcznych ratach. Wierzyciel zobowiązał się zawiesić postępowanie egzekucyjne. Natomiast dłużnik, działający w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, miał złożyć weksel podpisany przez wszystkich udziałowców jako zabezpieczenie terminowej spłaty rat. W imieniu dłużnika umowę zawarł prezes zarządu umocowany do jednoosobowej reprezentacji. Weksel podpisał prezes i jego żona jako udziałowcy spółki.
Nie ma spłat, nie ma majątkuPo czterech miesiącach spółka przestała spłacać raty. W tym czasie prezes odsprzedał swoje udziały w spółce, wyzbył się majątku (dom, samochód itp.) oraz zgłosił upadłość spółki. Okazało się także, że w czasie podpisywania ugody udziałowcem spółki nie była żona prezesa, lecz dwie inne osoby fizyczne. Nie zostały one jednak ujawnione w Krajowym Rejestrze Sądowym, bo miały poniżej 10 proc. udziałów.
- Czy doszło tu do świadomego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta