Do umowy (społecznej) trzeba trojga
Najważniejsze społeczne i gospodarcze dylematy Polski mają być uregulowane w umowie społecznej, którą wypracować powinni reprezentanci pracowników, pracodawców i rządu. Instytucje te deklarują wsparcie dla takiej idei, ale prace nad umową jakoś nie postępują.
Negocjacje tych trzech partnerów w takich sprawach jak tempo i kierunki rozwoju gospodarczego, stosunki na rynku pracy, systemy emerytalne czy zasady polityki społecznej należą w państwach demokratycznych i rynkowych do politycznego kanonu. Również w Polsce od lat działa Komisja Trójstronna, w której ucierają się zarówno poglądy dotyczące generalnych strategii, jak i konkretnych projektów legislacyjnych.
DOBRE FORUM DIALOGU- To dzięki rzeczowym negocjacjom w Komisji udało się wprowadzić 19-proc. podatek dochodowy dla przedsiębiorców czy doprowadzić do uchwalenia ustawy o swobodzie działalności gospodarczej - przypomina Henryka Bochniarz, prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Zdaniem wszystkich uczestników tego dialogu Komisja Trójstronna to pożyteczna instytucja, która nadal powinna być forum uzgadniania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta