Jak obronić się przed bankructwem
Dotyczy ono wszystkich przedsiębiorców, bez względu na formę prowadzenia działalności, a więc zarówno firm indywidualnych wpisanych do ewidencji w gminie, także w spółce cywilnej, jak i spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjnych, jawnych, partnerskich itd.
Postępowanie naprawcze zostało unormowane w art. 492 - 521 ustawy z 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (DzU nr 60, poz. 535 ze zm., dalej puin).
Idea postępowania naprawczego sprowadza się do zawarcia układu z wierzycielami. Ten zasadniczo polega na odpowiedniej redukcji zadłużenia przedsiębiorcy oraz ustaleniu dogodnego terminu i sposobu jego spłaty. Wierzyciele godzą się zatem ograniczyć swoje roszczenia wobec przedsiębiorcy, aby odzyskać tylko część należności i to z reguły z opóźnieniem i w ratach.
Alternatywą bowiem jest upadłość firmy, która w praktyce może oznaczać dla nich, że otrzymają jeszcze mniej albo nie dostaną nic.
Z tej drogi ratowania się przed upadłością może skorzystać zasadniczo tylko przedsiębiorca, który nie miał wcześniej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta