Kto nie musi płacić VAT
Taki przedsiębiorca jest formalnie podatnikiem VAT - lecz nie czynnym, tylko zwolnionym. Nie nalicza tego podatku (jedyny jego obowiązek to prowadzenie uproszczonej ewidencji sprzedaży dla celów VAT), ale też nie ma prawa do wystawiania faktur i odliczania podatku z faktur wystawionych przez kontrahentów. Nie zawsze więc jest to rozwiązanie opłacalne.
Zwolnienie z VAT może wybrać nie tylko osoba rozpoczynająca działalność gospodarczą (dla takich podatników jest ono automatyczne - gdy przed rozpoczęciem działalności nie zadeklarują, że chcą być czynnymi podatnikami VAT, obejmuje ich zwolnienie). Jeśli obroty czynnego podatnika VAT - który wcześniej zrezygnował ze zwolnienia lub utracił do niego prawo - spadną poniżej ustawowego limitu, może on ponownie skorzystać ze zwolnienia, jeżeli od daty rezygnacji bądź utraty zwolnienia minęły 3 lata.Przekroczenie limitu powoduje z kolei utratę prawa do zwolnienia. Trzeba pilnować tego momentu, bo nie spostrzegłszy się w porę i nie dopełniwszy wymaganych formalności, można ponieść poważną stratę finansową.
Liczymy limitPrzedsiębiorcy, którzy kontynuują działalność, zachowują prawo do zwolnienia,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta