Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W somnambulicznym transie

16 sierpnia 1995 | Nauka i Technika | KF

Na ogół wędrują mężczyźni

W somnambulicznym transie

Ze zwinnością kota balansują na krawędzi dachu, uprawiają wspinaczki na wysokie drzewa. Nie mają zawrotów głowy ani uczucia strachu. Po obudzeniu się niczego nie pamiętają.

Te nocne eskapady nie zawsze dobrze się kończą, zwłaszcza gdy śpiący pomyli okno z drzwiami.

Lunatyzm spotyka się u 2--3 proc. ludzi, najczęściej młodych do dwudziestego roku życia oraz u dzieci. Na ogół we śnie wędrują mężczyźni, rzadziej kobiety.

Współczesna nauka nie potrafi wyjaśnić przyczyn lunatyzmu. Dotąd nikt nie znalazł lekarstwa na tę dolegliwość. Prawdopodobnie przyczyną są zaburzenia pracy mózgu. Śpi tylko psychika, a ciało jest przytomne.

Przed laty panował pogląd, że somnambulizm polega na aktywnym przeżywaniu marzeń sennych. Współczesne badania nie potwierdzają tej hipotezy.

Rejestracja czynności mózgowych w trakcie snu dowodzi, że napady somnambulizmu nie zaczynają się w fazie REM, ponieważ wtedy wędrówkę uniemożliwiałoby krańcowe zwiotczenie mięśni. Dochodzi do nich natomiast...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 556

Spis treści
Zamów abonament