Demokracja rodzinna
Indonezja należy do czołówki państw o najszybszym tempie rozwoju, ajej stolica jest jednym z największych miast świata
Demokracja rodzinna
Ryszard Malik
Kiedy na czele państwa stał pierwszy prezydent gen. Sukarno, Indonezja razem z Indiami, Jugosławią i Egiptem przewodziła Ruchowi Państw Niezaangażowanych. W dwubiegunowym świecie, w którym trwała ostra rywalizacja amerykańsko-radziecka, młode państwa zamierzały budować ideologię opartą na solidarności krajów wolnych od kolonizatorów. Prezydent Indonezji należał do najbardziej aktywnych i znanych wówczas światowych przywódców. Sławne było też miasto Bandung (w 1955 r. doszło tu do spotkania przywódców 29 państw Azji i Afryki, którzy wypracowali strategię walki z kolonizatorami) . Przygoda z Sukarno skończyła się z chwilą komunistycznego puczu. Na czele armii walczącej z zamachowcami stanął generał Suharto. Zginęło wtedy ponad 500 tys. ludzi.
Od tego czasu w Indonezji wiele się zmieniło. Dziś należy ona do czołówki państw o najszybszym tempie rozwoju, a jej stolica jest jednym z największych miast świata. Jedno tylko nie uległo zmianie -- w cieniu prezydenta, którego kadencja kończy się w 1998 r. , nadal stoi wojsko. Problem, co zrobić z ambicjami generałów i kogo znaleźć na miejsce aktualnego szefa państwa, jest dziś...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta