Papiery dłużne w Polsce
Papiery dłużne w Polsce
Jerzy Jacyszyn
Papiery wartościowe są niezbędnym instrumentem gospodarki rynkowej. Trudno sobie wyobrazić rozwój tego systemu gospodarowania bez obecności papierów inkorporujących wierzytelności pieniężne.
Pełnią one rozliczne funkcje w obrocie gospodarczym: budzą zainteresowanie walorami cywilnoprawnymi i użytkowymi. Jedną znich jest funkcja papierów dłużnych o charakterze krótkoterminowym, stwarzająca możliwość kredytowania firm.
Rynek krótkoterminowych papierów wartościowych do 1994 r. w Polsce praktycznie nie istniał. W obliczu kryzysu kredytowego wzrosło jednak zapotrzebowanie podmiotów gospodarczych na tańszy, bardziej elastyczny kredyt. Tendencji tej sprzyjała wysoka stopa procentowa, ścisłe wymagania banków co do zabezpieczeń, udzielania skutecznych gwarancji, a także zwykła ostrożność wiążąca się z faktem, że tzw. złe kredyty wynoszą ponad 30 proc. , więc nie zachęcają do dalszego kredytowania starających się o środki finansowe na określone cele inwestycyjne. Przeszkodą, ale niezbyt skuteczną, były także normy prawa bankowego, w szczególności jego art. 35. Wprowadzał on zasadę, iż wierzytelność wynikająca z jednej umowy kredytowej nie może przekroczyć 10 proc. sumy funduszy własnych banku, a suma kredytów, pożyczek i innych zobowiązań zaciągniętych w stosunkach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta