Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dlaczego unia

16 sierpnia 1995 | Ekonomia | DM EB AK

Jednym z podstawowych założeń programu NFI było stworzenie funduszom możliwości zatrudnienia firm zarządzających, które będą zarządzały majątkiem funduszy i dążyły do zwiększenia jego wartości. Przy czym w okresie, gdy jednoosobowym właścicielem pozostaje Skarb Państwa, rady nadzorcze funduszy mogły podpisać umowy o zarządzanie tylko z firmami z grupy wybranej przez komisję selekcyjną w drodze przetargu. Z takiej możliwości skorzystało, jak wiadomo, czternaście funduszy, piętnasty nie podpisał umowy o zarządzanie z żadną z wytypowanych firm.

Dlaczego unia

Każdy NFI jest spółką prawa handlowego i ma swój zarząd. Kto więc, skoro z firmą podpisano umowę o zarządzanie majątkiem NFI, będzie podejmował decyzje inwestycyjne i ponosił za nie odpowiedzialność?

Zgodnie z ustawą z 30 kwietnia 1993 roku fundusz mógł udzielić firmie zarządzającej prokury, czyli ogólnego pełnomocnictwa handlowego. W praktyce jednak rozwiązanie to przyjmowano bardzo rzadko. Najpopularniejsza okazała się unia personalna, czyli: członkowie zarządu firmy zarządzającej wchodzą w skład zarządu funduszu, nierzadko prezesem i w firmie, i w funduszu jest ta sama osoba. Dlaczego przyjęto takie rozwiązania?

Zdaniem prezesa zarządu funduszu dziesiątego, Zdzisława Ingielewicza, podstawowym powodem były skutki prokury wynikające z kodeksu handlowego. Prokura nie może być bowiem ograniczona ze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 556

Spis treści
Zamów abonament