Dlaczego unia
Jednym z podstawowych założeń programu NFI było stworzenie funduszom możliwości zatrudnienia firm zarządzających, które będą zarządzały majątkiem funduszy i dążyły do zwiększenia jego wartości. Przy czym w okresie, gdy jednoosobowym właścicielem pozostaje Skarb Państwa, rady nadzorcze funduszy mogły podpisać umowy o zarządzanie tylko z firmami z grupy wybranej przez komisję selekcyjną w drodze przetargu. Z takiej możliwości skorzystało, jak wiadomo, czternaście funduszy, piętnasty nie podpisał umowy o zarządzanie z żadną z wytypowanych firm.
Dlaczego unia
Każdy NFI jest spółką prawa handlowego i ma swój zarząd. Kto więc, skoro z firmą podpisano umowę o zarządzanie majątkiem NFI, będzie podejmował decyzje inwestycyjne i ponosił za nie odpowiedzialność?
Zgodnie z ustawą z 30 kwietnia 1993 roku fundusz mógł udzielić firmie zarządzającej prokury, czyli ogólnego pełnomocnictwa handlowego. W praktyce jednak rozwiązanie to przyjmowano bardzo rzadko. Najpopularniejsza okazała się unia personalna, czyli: członkowie zarządu firmy zarządzającej wchodzą w skład zarządu funduszu, nierzadko prezesem i w firmie, i w funduszu jest ta sama osoba. Dlaczego przyjęto takie rozwiązania?
Zdaniem prezesa zarządu funduszu dziesiątego, Zdzisława Ingielewicza, podstawowym powodem były skutki prokury wynikające z kodeksu handlowego. Prokura nie może być bowiem ograniczona ze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta