Nieoptymistyczna prognoza
Wzrośnie zagrożenie przestępczością
Nieoptymistyczna prognoza
Karol Sławik
Przed czterdziestoma laty jeden z wybitnych futurologów Robert Jungk zauważył: "(. .. ) W naszych czasach kładzie się niemal wyłącznie nacisk na to, co już się wydarzyło albo co już zostało dokonane (. .. )". Jungk jednak zakładał, że wkrótce społeczeństwa zwrócą się bardziej ku przyszłości; będą o niej częściej myśleć. Tak się stało w wielu państwach, których nowoczesne społeczeństwa bez prognozowania nie mogą się już obyć. U nas natomiast niewiele się zmieniło -- na ogół myślenie w kategoriach przyszłościowych i strategicznych jest nadal rzadkością. Wdziedzinie bezpieczeństwa wewnętrznego jest to zupełnie niezrozumiałe iwręcz szkodliwe.
Tymczasem w wielu dokumentach państwowych, począwszy od "Założeń polskiej polityki bezpieczeństwa", sygnowanych przez prezydenta RP, poprzez oceny bezpieczeństwa opracowane przez centralne ogniwa organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, a kończąc na uproszczonych ocenach jednostek najniższego szczebla -- niewiele można znaleźć przemyśleń odnoszących się do przyszłości.
Jednym z nielicznych, jeśli nie jedynym, opracowaniem o poważnej wymowie była zbiorowa ekspertyza Komitetu Badań i Prognoz "Polska-2000" z marca 1980 r. Od tego zaś czasu nie pojawiło się żadne wnikliwsze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta