Ponad pół wieku z muzyką
52 lata temu, w zniszczonym wojną Białymstoku, grupa amatorów założyła stowarzyszenie muzyków. Ćwiczyli w wolnych chwilach, koncertowali w parkach i w wynajętych salach. Takie były początki świetnego dziś zespołu.
Profesjonalna orkiestra zaczęła rodzić się wraz z przyjazdem do Białegostoku młodego dyrygenta Jana Kulaszewicza. To dzięki jego staraniom i pracy zespół w 1961 roku uzyskał status państwowej orkiestry symfonicznej, która w 1974 r. stała się Filharmonią Białostocką.
Następcą Kulaszewicza był Tadeusz Chachaj. Objął dojrzały już zespół w 1971 roku. Przyjechała z nim duża grupa muzyków. Otrzymali tu mieszkania, co związało ich z miastem i filharmonią na stałe. Zespół już w pierwszych latach działalności został zauważony przez krytyków. Podkreślali oni ambicję białostockich muzyków i walory artystyczne orkiestry mimo trudnych warunków jej funkcjonowania. Ambicja i ciągłe podnoszenie poprzeczki towarzyszy białostockim filharmonikom do dziś. To dzięki tym cechom, popartym talentem i pracą, po 52 latach istnienia orkiestry w Białymstoku powstaje pierwsza po prawej stronie Wisły opera.
Lista gości i wydarzeńW Białymstoku koncertowali m.in. Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Jakowicz, Regina...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta