Przepisy chroniące reguły czystej gry
Zdaniem wielu zajmujących się patologiami społecznymi korupcja ma dwie podstawowe przyczyny. Pierwsza to fakt, że radykalne zmiany w systemie społecznym i politycznym znacznie wyprzedzają zmianę przepisów prawnych i dostosowanie procedur do zaistniałej sytuacji. Brak doświadczenia, a co za tym idzie, brak umiejętności przewidywania różnych zachowań i działań oraz brak skutecznych zabezpieczeń przed gwałtownym i zwykle skutecznym naciskiem różnych grup interesu powodują rozwój korupcji oraz nieetycznych zachowań zarówno polityków, jak i pracowników administracji publicznej, w tym także samorządowej.
Drugą przyczyną wydaje się być to, że czas trwania transformacji systemowej jest wciąż zbyt krótki, by udało się wytworzyć i skutecznie wdrożyć mechanizmy kulturowe, określone procedury zabezpieczające i powołać instytucje zajmujące się badaniem zjawiska korupcji, a w konsekwencji działające na rzecz jej ograniczenia. Nie bez znaczenia są także wpływy wcześniejszych postaw i doświadczeń obywateli państw, które wyszły z totalitarnego systemu sprawowania władzy i weszły w okres transformacji.
Pojęcie korupcji nie ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta