Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie są podstawowe prawa i obowiązki radnego

23 października 2006 | Vademecum Rzeczpospolitej | MK

OBYWATEL STAJE SIĘ OSOBĄ PUBLICZNĄ Jakie są podstawowe prawa i obowiązki radnego Status prawny radnego regulują w zależności od szczebla samorządu ustawy dotyczące samorządu gminnego, powiatowego i wojewódzkiego

Przepisy prawne dotyczące wszystkich trzech rodzajów samorządów zawarte w ustawie ustrojowej i w ordynacji wyborczej zawierają zakaz łączenia mandatu radnego z mandatem radnego w innym rodzaju samorządu. Przepisy te w sposób wyraźny i jednoznaczny określają, że można być wyłącznie radnym tylko w jednej z rad lub radnym sejmiku samorządowego województwa. Inny przepis ordynacji wyborczej do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw stanowi, że kandydować również można tylko do jednej z rad lub sejmiku województwa.

Przepis ten ma szczególne znaczenie w ewentualnych przypadkach uzupełniania składu rad lub wyboru rady przed upływem kadencji.

Liczy się ślubowanie

Radny jst nabywa mandat w wyniku wyborów powszechnych, jednak przystąpić do wykonywania swoich obowiązków może dopiero po złożeniu ślubowania. Ślubowanie może kończyć się zdaniem: "Tak mi dopomóż Bóg." Ślubowanie jest uroczystym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3974

Spis treści
Zamów abonament