O czym może decydować centrum, co rozstrzyga się w gminie, w regionie
Działa on bowiem najbliżej mieszkańców, na ich rzecz i pod ich bezpośrednią kontrolą, wyższe szczeble władzy publicznej powinny zaś realizować jedynie te zadania publiczne, które mają znaczenie dla państwa jako całości, czy - w skali regionalnej - dla województwa jako całości.
Dlatego samorząd lokalny (w gminach wiejskich i miejskich oraz w powiatach) odpowiada przed mieszkańcami przede wszystkim za "zaspokojenie zbiorowych potrzeb wspólnot samorządowych", a więc za dostarczanie usług publicznych w wielu dziedzinach, zarządzanie majątkiem publicznym i podstawowymi służbami obsługującymi życie zbiorowe, za administrację reglamentacyjną w różnych sferach, za stan porządku publicznego i bezpieczeństwa zbiorowego.
Podstawową rolę spełnia tu gmina, do której zakresu działania należy większość spraw publicznych o znaczeniu lokalnym, m.in. z zakresu ładu przestrzennego, gospodarki terenami i ochrony środowiska, zieleni gminnej, dróg gminnych i ulic, wodociągów, zaopatrzenia w wodę i kanalizacji, utrzymania czystości i porządku, oświaty, kultury, pomocy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta