Etyka, czyli lek na korupcję
Jeżeli etyka ma być trwałym fundamentem postępowania radnych i urzędników samorządowych, a nawet szerzej patrząc całej administracji publicznej, musi zostać indywidualnie przez każdą z tych osób przemyślana i zaakceptowana, a następnie stosowana nie tylko w pracy zawodowej, ale również w życiu codziennym.
Podniesienie poziomu etycznego metodą kontrolowania funkcjonowania urzędów, mechanicznego stosowania kilkunastu formułek zaczynających się słowami "urzędnikowi nie wolno" lub "urzędnik powinien" czy wreszcie metoda zastraszania, przynoszą krótkotrwałe efekty lub skutkują wręcz odwrotnie.
Zachowanie etyczne zależy od jasnych procedur, dobrego prawa i umiejętności jego właściwego interpretowania oraz dobrej organizacji pracy w gremiach politycznych oraz urzędach administracji publicznej.
Obok rozwiązań nowatorskich zarówno politycy i urzędnicy samorządowi, jak też szerokie grono członków wspólnot samorządowych powinni poznać zarówno wzorcowe rozwiązania funkcjonujące w krajach o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta