Jedno mienie w kilku rękach
Wspólną odpowiedzialność materialną regulują art. 125 k.p. oraz rozporządzenie Rady Ministrów z 4 października 1974 r. w sprawie wspólnej odpowiedzialności materialnej pracowników za powierzone mienie (tekst jedn. DzU z 1996 r. nr 143, poz. 663). Taki rodzaj odpowiedzialności wprowadza się najczęściej w zakładach pracy zajmujących się sprzedażą, produkcją, świadczeniem usług bądź przechowywaniem towarów.
Umowa i inwentaryzacjaUmowę o współodpowiedzialności materialnej zawierają wszyscy współodpowiedzialni pracownicy zatrudnieni w miejscu powierzenia mienia oraz pracodawca. Trzeba ją zawrzeć na piśmie pod rygorem nieważności (uchwała SN z 18 kwietnia 1988 r., sygn. III PZP 62/87).
Uwaga! Każda zmiana w składzie pracowników objętych wspólną odpowiedzialnością materialną wymaga zawarcia nowej umowy. PRZYKŁADOśmiu pracowników zawarło umowę o współodpowiedzialności materialnej. Stosunek pracy jednej z nich rozwiązuje się z powodu jej przejścia na rentę. Ta zmiana wymaga zawarcia nowej umowy o współodpowiedzialności materialnej. Tak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta