Zapłaci więcej, bo działał umyślnie
Pracownik ponosi odpowiedzialność materialną na zasadach ogólnych, gdy ze swojej winy, na skutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych, wyrządzi pracodawcy szkodę. Ten będzie mógł wówczas pociągnąć zatrudnionego do odpowiedzialności, jeśli łącznie wystąpią następujące przesłanki: > bezprawne działanie pracownika (niewykonanie lub nienależyte wykonanie obowiązków), > szkoda w mieniu pracodawcy, > wina pracownika, > związek przyczynowy między szkodą a bezprawnym działaniem zatrudnionego.
Pracownik może odpowiadać nie tylko za jedną, ale też za kilka powstałych szkód. Jedyny warunek jest taki, że każda musi być spowodowana odrębnymi czynami. Jeżeli natomiast naruszył jednym czynem kilka obowiązków i na skutek tego powstała jedna szkoda, to poniesie tylko jedną odpowiedzialność.
Kodeks pracy, regulując odpowiedzialność materialną pracownika, uzależnia jej stopień od rodzaju winy. Szkoda może bowiem powstać z winy umyślnej albo w wyniku lekkomyślności lub niedbalstwa (wina nieumyślna).
WYŻSZE KOSZTY PRZY UMYŚLNOŚCIJeżeli szkodę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta