Rada nie może znać zarobków załogi
Na podstawie obowiązującej od 25 maja br. ustawy z 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji ( DzU nr 79, poz. 550, dalej ustawa o informowaniu) w wielu firmach już powstały lub wkrótce powstaną nowe ciała składające się z przedstawicieli załogi. Mają one prawo uzyskiwać od pracodawcy pewne informacje oraz przekazywać je pracownikom. Dane te mogą dotyczyć planowanych działań pracodawcy, osiągnięć, efektów wdrożonych rozwiązań.
Zakres informacji podaje art. 13 ust. 1 ustawy o informowaniu (patrz ramka). Jest on dość ogólny, ale obie strony mogą sprecyzować go w zasadach funkcjonowania rady dostosowanych do potrzeb konkretnej firmy. Warunek: reguły informowania i przeprowadzania konsultacji ustalone w takim porozumieniu nie mogą być gorsze od tego, co gwarantuje ustawa.
Co przekazaćJeśli rada pracowników i pracodawca mają ten wewnętrzny rozkład jazdy, czyli porozumienie o zasadach kolportowania informacji, będzie im łatwiej. Co jednak mają zrobić ci szefowie, którzy takiej umowy z radą nie podpisali, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta