Pracownik może zażądać wolnego esemesem
Szef musi udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż czterech dni urlopu w każdym roku kalendarzowym (art. 167 2 k.p.). Prawo do urlopu na żądanie nabywa pracownik po miesiącu pracy przy pierwszym zatrudnieniu lub z dniem 1 stycznia następującym po roku pracy. Może z niego skorzystać, o ile ma jeszcze urlop wypoczynkowy. Ale jeśli go nie wybrał w roku kalendarzowym, to cztery dni nie przechodzą na następny rok i nie kumulują się w kolejnych latach.
U niepełnoetatowców urlop na żądanie nie obniża się proporcjonalnie i przysługuje na zasadach określonych w art. 167 2 k.p.
Kiedy żądać urlopu...Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia, ale niekoniecznie przed pracą. Nie wiadomo, co należy rozumieć przez sformułowanie "pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu". Może to być i dzień kalendarzowy, i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta