Pracodawca może karać, nie musi od razu zwalniać
Zanim pracodawca sięgnie po najcięższy kaliber kary, czyli zwolnienie, może najpierw zastosować kary porządkowe. Są mniej dokuczliwe niż utrata pracy, a spełniają zarówno funkcję represyjną, jak i wychowawczą. I nie wykluczają pociągnięcia do innych rodzajów odpowiedzialności. Ale pracodawca musi ściśle trzymać się przepisów.
Bo choć wymierzanie i nałożenie konkretnej kary należy do jego swobodnej decyzji, to regulacje o odpowiedzialności porządkowej pracowników mają charakter bezwzględnie obowiązujący. Oznacza to, że wszelkie odstępstwa od kodeksu są z mocy prawa nieważne.
I nie ma tu znaczenia, czy chodzi o wyłączenie, ograniczenie czy rozszerzenie przewinień pracownika, za które grozi kara porządkowa, czy też o rodzaje tych kar.
Uwaga! Odpowiedzialność porządkowa i dyscyplinarna jest również regulowana pragmatykami służbowymi, np. ustawą o pracownikach samorządowych. W takich wypadkach nie stosuje się przepisów kodeksu pracy o odpowiedzialności porządkowej pracowników.
Muszą być spełnione dwa warunkiOdpowiedzialność porządkowa pracownika tym różni się od innych rodzajów odpowiedzialności, że może być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta