Sytuacja wierzyciela jest lepsza po śmierci dłużnika
W Polsce dominuje wspólność majątkowa (wspólność ustawowa), która powstaje z chwilą zawarcia małżeństwa. Z mocy prawa obejmuje ona przedmioty majątkowe nabyte po ślubie przez oboje małżonków lub jednego z nich (majątek wspólny) - art. 31 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (kro). Naturalnie przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.
Majątek wspólny i osobistyPo nowelizacji obowiązującej od 20 stycznia 2005 r. majątek wspólny jest chroniony w większym stopniu przed wierzycielami jednego z małżonków. Zgodnie z uzasadnieniem noweli przemawiał za tym wzgląd na bezpieczeństwo socjalne rodziny.
Kluczowy dla tematu art. 41 kro przesądza, że jeśli jeden małżonek zaciągnął zobowiązanie za zgodą drugiego, wierzyciel może żądać zaspokojenia z ich majątku osobistego i wspólnego. Jeśli natomiast zgody drugiego małżonka nie było albo zobowiązanie jednego z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta