Czy kapitałowy system zabezpieczenia dochodów na starość jest możliwy
Czy kapitałowy system zabezpieczenia dochodów na starość jest możliwy
Rządowy projekt reformy ubezpieczeń społecznych, poza najczęściej dyskutowaną i bardzo kontrowersyjną koncepcją renty państwowej, zawiera jeszcze jeden element nie spełniający oczekiwań i wyobrażeń dotyczących "prawdziwej reformy". Bardzo enigmatycznie potraktowano w nim mianowicie tzw. trzeci, czyli kapitałowy filar zabezpieczenia dochodów na starość.
System zabezpieczenia dochodów na starość ma się składać z dwóch rozszerzonych części systemu państwowego, finansowanych repartycyjnie, oraz z części kapitałowej, uzależnionej od indywidualnej przezorności, a lokowanej na rynku prywatnych instytucji finansowych.
Tymczasem prawdziwa reforma polegałaby na zbudowaniu filaru kapitałowego zamiast ograniczonej części systemu bazowego. Chodzi tu o kapitałowy drugi filar, który i innych krajach zazwyczaj jest organizowany oraz sponsorowany przez pracodawców. Co prawda jest w projekcie rządowym propozycja, która mogłaby służyć rozwojowi drugiego filaru, mianowicie wprowadzenie granicy wymiaru składki na poziomie granicy wymiaru świadczenia (czyli 250 proc. przeciętnej płacy) , ale wymaga zarówno uporządkowania systemu bazowego, koncepcji połączenia go z systemem dodatkowym, jak też nowych rozwiązań instytucjonalno-finansowych -- przede wszystkim wprowadzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta