Wytyczne ZUS ciągle ponad ustawą
W Sądzie Apelacyjnym
Wytyczne ZUS ciągle ponad ustawą
Kwestia wypłaty świadczeń z ZUS osobom, które miały zaległości w opłacaniu składek na ubezpieczenie społeczne, zaprząta uwagę sądów od lat. Ustawa z 1976 r. o ubezpieczeniu społecznym osób prowadzących działalność gospodarczą w początkowym brzmieniu stanowiła, że nie wypłaca się zasiłku chorobowego za okres, w którym ubezpieczony zalegał z opłatą składek. Ale przepis ten zmieniono w 1983 r. (Dz. U. nr. 5, poz. 33) i obecnie brzmi zupełnie inaczej: w razie zalegania przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą z opłatą składek na kwotę przekraczającą ich trzymiesięczny wymiar, świadczenia nie przysługują do czasu opłacenia w całości zaległych składek.
Mimo tej zmiany ZUS nieodmiennie nie chce wypłacać ubezpieczonym zasiłku chorobowego od pierwszego dnia choroby po uregulowaniu przez nich zaległości.
Spotkało to m. in. Danutę Sz. , której ZUS odmówił wypłaty zasiłku chorobowego od 13 sierpnia 1994 r. do 11 września 1994 r. , bo opłaciła zaległe składki dopiero 12 września. Ukarana podwójnie -- karnymi odsetkami za zwłokę i potrąceniem zasiłku -- pani Danuta skierowała sprawę do sądu, a sąd wojewódzki przyznał jej prawo do zasiłku za kwestionowany okres.
Sąd pierwszej instancji powołał się przy tym na dwie uchwały Sądu Najwyższego: podjętą w składzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta