Środki trwałe w jednoosobowych spółkach Skarbu Państwa
Środki trwałe w jednoosobowych spółkach Skarbu Państwa
W tym roku służby księgowe przeprowadzają kolejną masową akcję aktualizacji wyceny środków trwałych, zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów z 20 stycznia 1995 r. w sprawie amortyzacji środków trwałych (. .. ). Niejako przy okazji tych prac uwypukli się problem przejmowania środków trwałych przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa, powstałe z przekształconych przedsiębiorstw państwowych. Rzecz dotyczy wartości, po jakiej spółki powinny przyjąć do swoich aktywów środki trwałe w momencie przekształcenia. Według poglądów Ministerstwa Fianansów spółka powinna wprowadzić do swojej ewidencji składniki majątku trwałego w wartości netto, stosując zasady dokonywania odpisów amortyzacyjnych ustalone dla środków trwałych używanych, wprowadzonych po raz pierwszy do ewidencji.
Podstawą prawną tych poglądów jest § 8 ust. 3 rozporządzenia ministra finansów z 27 marca 1992 r. w sprawie składników majątkowych uznawanych za środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, zasad istawek ich amortyzacji (. .. ) (Dz. U. z 1994 r. nr 104, poz. 508) , który odpowiada obecnemu § 7 ust. 3 rozporządzenia ministra finansów z 20 stycznia 1995 r. w sprawie amortyzacji środków trwałych (. .. ) (Dz. U. z 1995 r. nr 7, poz. 34) ....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta