Zakres praw człowieka powinien być poszerzany
Zakres praw człowieka powinien być poszerzany
Rozmowa z Danielem Tarschysem, sekretarzem generalnym Rady Europy
Upłynęło już sześć lat od przełomu politycznego w Europie Środkowej. Niedługo mija czwarta rocznica przyjęcia państw tego regionu (w wypadku Polski 26 listopada 1991 r. ) do Rady Europy. Czy pana zdaniem -- a uchodzi pan za uważnego obserwatora rozwoju sytuacji politycznej w Europie Środkowej -- dokonały się tu rzeczywiście znaczące demokratyczne przemiany?
Oczywiście, że tak. Świadczy o tym chociażby fakt, że VŚwiatowy Kongres Studiów nad Europą Środkową i Wschodnią, w którym uczestniczyłem, odbył się wreszcie w jednym z krajów tego regionu. Przed pięciu laty byłoby to niemożliwe. Polacy, jak wiem, utrzymywali jednak kontakty z zagranicą i, również w tym znaczeniu, wykonali pionierską pracę dla rozwoju współpracy Europy Środkowej z Zachodem.
W Polsce i w całym regionie dokonały się olbrzymie zmiany na korzyść. Można jednak jeszcze obserwować zjawisko, które nazywam "kulturą aparatczyków". Niekiedy jeszcze czuje się, że ludzie będący u władzy hołdują starym przyzwyczajeniom, na przykład w kontaktach z przedstawicielami opozycji bądź mass mediów.
Rozumiem, że czyni pan aluzję do rządów postkomunistów? Proszę powiedzieć wprost, jakie negatywne zjawiska obserwuje pan w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta