Archiwum Herberta zostaje w Polsce
Dziś w południe w Sali Rycerskiej Pałacu Rzeczypospolitej przy pl. Krasińskich w obecności premiera Jarosława Kaczyńskiego i ministra kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierza Michała Ujazdowskiego, a także spadkobierczyń poety: Katarzyny Herbertowej, wdowy, i Haliny Herbert-Żebrowskiej, siostry, odbędzie się uroczystość przekazania archiwum autora "Pana Cogito". Rękopisy i dokumentacje zakupiono za 2,9 mln zł.
Finał bataliiTak kończy się przeszło dwuletni spór pomiędzy zwolennikami sprzedania manuskryptów Beinecke Library przy uniwersytecie Yale w USA i tymi, którym zależało, by pozostały one w kraju. Pierwsi podkreślali, że w nowoczesnej amerykańskiej Bibliotece Rzadkich Książek i Rękopisów zbiory są zabezpieczone najnowocześniejszymi systemami, a dokumenty przed blaknięciem chronią filtrujące światło cienkie marmurowe płyty wstawione zamiast okien. Dodawano, że w Beinecke znajdują się już autografy Josepha Conrada, Czesława Miłosza, Witolda Gombrowicza czy Aleksandra Wata. Nie bez znaczenia był fakt, że przez pewien czas, jeszcze w latach 80., sam Herbert z przyczyn finansowych rozważał sprzedaż części archiwum Amerykanom.
Kontrargument przeciwników takiego rozwiązania był prosty: Polski, kraju tak spustoszonego przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta