Przejmowana załoga ma lepiej niż stara
Czekają go większe kłopoty: ograniczenie możliwości elastycznego zarządzania czy zestarzenie personelu. Nie bardzo wiadomo, jak się z nimi uporać albo im zapobiec. Przepisy milczą na ten temat, a co ekspert, to inna opinia.
Przywileje za cenę spokojuPakiety socjalne negocjowały związki zawodowe prywatyzowanych przedsiębiorstw państwowych z inwestorem strategicznym, który miał je kupić. Gwarantowały pracownikom korzyści finansowe, a przede wszystkim stabilizację zatrudnienia, np. przez trzy czy dziesięć lat. Inwestor zobowiązywał się, że nowy pracodawca dotrzyma obietnic. Z czasem określenie "pakiet" przylgnęło do innych podobnych porozumień między pracodawcami a np. związkami czy zatrudnionymi.
Od zawsze jednak istniał problem z ich mocą wiążącą. Według art. 9 kodeksu pracy źródłem prawa pracy są bowiem te porozumienia zbiorowe, które wynikają z ustawy. Pakietom tymczasem brakowało takiego umocowania. Przedsiębiorcy często więc odmawiali ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta